Списання боргів

Що таке банкрутство фізичної особи

Банкрутство фізичної особи в Україні — це юридичний процес, який відбувається, коли фізособа (не підприємець ФОП) втрачає здатність виконувати свої фінансові зобов’язання, строк яких настав, і прагне звільнитися від боргів. Така можливість з’явилася в жовтні 2019 року, коли набув чинності Кодекс України з банкрутства (КУзПБ або КБ). Процедура регулюється положенням «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

КУзПБ описує права та обов’язки позичальників, кредиторів та інших сторін, які беруть участь у справі про банкрутство. Кодекс чітко окреслює правила та вимоги до ініціювання, проведення та завершення такого провадження. Юридична компанія «Звільнимо» розповідає докладніше, що таке банкрутство фізичної особи. 

Як оформити банкрутство фізичної особи

На території Україні офіційно перше судове рішення про особисте банкрутство фізичної особи було винесено в березні 2020 року. Справа розглядалася в Запорізькій області; суд ухвалив рішення задовольнити позов фізособі, визнавши її неплатоспроможною та ініціювавши ліквідацію дійсних грошових зобов’язань заявника. 

Станом на 2023 рік, відповідно до статті 115 КУзПБ, умови для відкриття провадження у справі про банкрутство є наступними:

 1. Подання позовної заяви: фізична особа, яка бажає оголосити себе банкрутом, мусить звернутися із заявою до Господарського суду. За дотримання встановлених законом умов суддя призначає арбітражного керуючого для проведення процедури. До заяви слід додати план заходів з реструктуризації заборгованості та декларацію про фінансово-майновий стан позичальника за затвердженими формами, визначеними Наказом Міністерства юстиції. Повний перелік необхідних документів можна знайти у статті 116 КБ.
 2. Мінімальна сума боргу: розмір простроченої заборгованості повинен дорівнювати або перевищувати 30 мінімальних заробітних плат на день звернення до суду, що наразі становить 201 000 грн. Важливо зазначити, що штрафи, пені та інші види санкцій не включаються до складу боргу.
 3. Прострочені регулярні платежі: фізична особа повинна прострочити регулярні внески щонайменше на два місяці, а загальна сума несплати мусить становити не менше 50% щомісячних виплат за кожним банківським кредитом або іншими зобов’язаннями. Наприклад, якщо фізособа має два кредити з щомісячними платежами 10 000 грн та 18 000 грн, то несплата за два місяці має становити щонайменше 5 000 грн (10 000 × 0,5) за першим кредитом та 9 000 грн (18 000 × 0,5) за другим кредитом. Ця умова стосується відсутності або недостатності регулярних поточних платежів, а не загальної суми боргу.
 4. Постанова у виконавчому провадженні: має бути рішення про те, що фізична особа позбавлена майна, на яке може бути звернено стягнення, наприклад, активів, що використовуються як застава за кредитом або іпотекою. Якщо боржник взяв у заставу автомобіль або нерухомість як забезпечення позики, провадження у справі про банкрутство не може бути розпочато.
 5. Виплата винагороди арбітражному керуючому: боржник зобов’язаний сплачувати грошову компенсацію бенефіціарному розпоряднику протягом трьох місяців, що становить не менше 3 мінімальних заробітних плат (наразі 20 100 грн). Цей платіж вноситься на депозитний рахунок суду, а не призначеному арбітражному керуючому.
 6. Неминуча загроза неплатоспроможності: повинні існувати ознаки того, що позичальник не здатний погасити грошові зобов’язання або здійснювати регулярні поточні внески в найближчому майбутньому. Закон не дає чіткого визначення цих обставин, але вони повинні бути достатньо вагомими, щоб суд взяв їх до уваги, наприклад, медичні висновки про необхідність значних медичних витрат, інвалідність, тривалу непрацездатність та інші подібні серйозні ситуації.

Додатково варто зазначити, що ініціатором процедури банкрутства може виступати тільки сам боржник.

Які борги не вийде списати

Після визнання фізичної особи банкрутом в Україні певні борги не вийде ліквідувати. До їх складу входять:

 • аліментні виплати, навіть якщо сума дуже значна; 
 • заборгованість по єдиному соціальному внеску — виникає лише у фізичних осіб-підприємців;
 • борги з відшкодування шкоди, яка спричинила тілесне каліцтво, втрату здоров’я або летальний наслідок;
 • стягнення штрафів, пені та інших фінансових санкцій, накладених кредиторами;
 • податкова заборгованість.

Важливо зазначити, що якщо фізична особа вже має заборгованість по аліментах, єдиному соціальному внеску або відшкодуванню шкоди, ці зобов’язання повинні бути погашені в першу чергу, перш ніж інші подати заявку на банкрутство. Що стосується інших боргових вимог, наприклад, договірних зобов’язань, таких як банківські кредити, позики та рахунки за комунальні послуги, то вони потенційно можуть бути списані в рамках процедури банкрутства.

Важливо зазначити, що у Кодексі України з банкрутства немає окремої згадки про борги, пов’язані з гральним бізнесом. Хоча такі витрати підпадають під списання, якщо вони належним чином задокументовані, відсутність договірного характеру може спричинити певні проблеми в цьому питанні.

Звертаємо вашу увагу, що надана інформація ґрунтується на відкритих джерелах і не є юридичною консультацією. З конкретних питань, пов’язаних з банкрутством в Україні, завжди рекомендується проконсультуватися з фахівцем у галузі права або звернутися за експертною порадою.

Show More

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button